PORTAL BRANŻOWY OZE i OCHRONY ŚRODOWISKA. Nie może zabraknąć w nim Twojej FIRMY!!! Tutaj znajdziesz interesujących Cię partnerów biznesowych ich produkty i usługi. Złożysz im zapytanie ofertowe. Zlecisz odbiór odpadów. Zlecisz montaż instalacji fotowoltaicznej. Uzyskasz fachową pomoc od ekspertów branży.

 
 
 
 

Dodano 2022-05-27 ( komentarzy 0)

ACER i ENTSOG planują w czerwcu wspólne warsztaty poświęcone elastyczności przepustowości na rynku gazu

Wróć do listy artykułów
ACER i ENTSOG planują w czerwcu wspólne warsztaty poświęcone elastyczności przepustowości na rynku gazu
ACER i ENTSOG planują w czerwcu wspólne warsztaty poświęcone elastyczności przepustowości na rynku gazu

27 czerwca 2022 r. Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG) organizują wspólne warsztaty, podczas których planują dyskusję na temat zwiększenia elastyczności w rezerwacji przepustowości ciągłej w punktach połączeń międzysystemowych na rynku gazu ziemnego.  

Na warsztaty można zarejestrować się do środy 22 czerwca 2022 r. (tutaj).

Warsztaty w sprawie „FUNC case on greater flexibility to book firm capacity at IPs”, organizowane są w związku z wnioskiem EFET[1], złożonym za pośrednictwem platformy Functionality i jest to kolejny etap w procesie rozstrzygania przez ACER i ENTSOG sprawy zgłoszonej przez EFET. Organizatorzy warsztatów oczekują, że będą one aktywnym forum dla debaty między wszystkimi uczestnikami rynku nt. możliwych do zastosowania rozwiązań pozwalających na poprawę elastyczności warunków rezerwowania przepustowości w IP.

FUNC case on greater flexibility to book firm capacity at IPs

  • W 2020 r., za pośrednictwem platformy FUNC, EFET wniósł sprawę dotyczącą zwiększenia elastyczności kalendarza aukcji w punktach połączeń międzysystemowych na rynku gazu ziemnego. Propozycja EFET polegała na zwiększeniu przepustowości oferowanej przez operatorów systemów przesyłowych w punktach IP w drodze aukcji jednej ceny (uniform price auction - UPA) - poza terminami określonymi dzisiaj w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/459, ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu (NC CAM). Zdaniem EFET, zmiana kalendarza aukcji zwiększy korzyści dla uczestników rynku, którzy będą mogli lepiej dostosować swoją pozycję w zakresie przepustowości (capacity portfolio), co przełoży się na poprawę płynności rynków gazu. Ze szczegółami zgłoszonej przez EFET sprawy można zapoznać się na stronie FUNC: https://www.gasncfunc.eu/gas-func/issues/01/2020/view
  • W celu oceny problemu i zebrania dodatkowych opinii ze strony uczestników rynku, od grudnia 2020 r. do marca 2021 r., ACER i ENSOG przeprowadzili konsultacje publiczne na temat ewentualnych zmian w kalendarzu akcji - https://www.gasncfunc.eu/gas-func/issues/01/2020/view. Po przeprowadzeniu konsultacji publicznych, ACER i ENTSOG dokonują oceny otrzymanych odpowiedzi. Co ważne, uczestnicy rynku odnieśli się nie tylko do terminów kalendarza aukcji, ale także zaproponowali modyfikację produktów przepustowości, wychodzących poza zakres regulacji wskazanych dziś w NC CAM. Przykładowe zmiany proponowane przez uczestników rynku:
    • zwiększenie liczby produktów i możliwość dodatkowego oferowania niestandardowych produktów, jak np. produkty sezonowe, które nie są dziś zdefiniowane w NC CAM,
    • wcześniejsze przeprowadzanie aukcji – np. produkty kwartalne mogłyby być oferowane i zamawiane nie tylko na najbliższy rok gazowy, ale także na kolejne lata,
    • aukcje przeprowadzane bliżej rozpoczęcia danego produktu, szczególnie produkty miesięczne mogłyby być oferowane bliżej końca miesiąca przed rozpoczęciem produktu, kiedy użytkownik sieci ma lepszą, bardziej realną wiedzę o swoich potrzebach w zakresie przepustowości w związku ze swoją pozycją na rynku gazu.
  • Aktualnie ACER i ENTSOG współpracują w celu przygotowania wspólnego stanowiska rozstrzygającego sprawę EFET. Każda ze stron przygotowuje także własną ocenę możliwych rozwiązań, które planują zaprezentować uczestnikom rynku podczas warsztatów 27 czerwca.
  • Każdy uczestnik rynku może śledzić proces rozstrzygania sprawy EFET FUNC case na stronie Functionality, gdzie publikowane są dokumenty dotyczące kolejnych etapów sprawy: Gas-Func 2.0 - View issue (gasncfunc.eu)

 

ŻRÓDŁO I SZCZEGÓŁY: ACER i ENTSOG planują w czerwcu wspólne warsztaty poświęcone elastyczności przepustowości na rynku gazu - Aktualności - Urząd Regulacji Energetyki (ure.gov.pl)

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)

 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,


Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez RPP-EKO i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych
osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż https://ekolupka.pl/, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę