PORTAL BRANŻOWY OZE i OCHRONY ŚRODOWISKA. Nie może zabraknąć w nim Twojej FIRMY!!! Tutaj znajdziesz interesujących Cię partnerów biznesowych ich produkty i usługi. Złożysz im zapytanie ofertowe. Zlecisz odbiór odpadów. Zlecisz montaż instalacji fotowoltaicznej. Uzyskasz fachową pomoc od ekspertów branży.

 
 
 
 

Dodano 2022-06-06 ( komentarzy 0)

Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Wróć do listy artykułów
Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU
Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Komisja Europejska 18 maja 2022 r. opublikowała plan RePowerEU, ukierunkowany na szybkie ograniczenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji i przyspieszenie transformacji. Jego elementem jest podwojenie do 3 mld EUR budżetu naboru wniosków dotyczących projektów o dużej skali w ramach Funduszu Innowacyjnego. Publikacja tego naboru nastąpi jesienią 2022 r.

Oprócz naboru na ogólnych zasadach obowiązujących w Funduszu Innowacyjnym, Komisja planuje przeprowadzenie naboru w ramach trzech dedykowanych pul na projekty dotyczące:

1) innowacyjnych zastosowań elektryfikacji i technologii wodorowych w przemyśle;

2) innowacyjnego wytwarzania w obszarze czystych technologii (takich jak elektrolizery i ogniwa paliwowe, innowacyjne technologie odnawialnych źródeł energii, magazyny energii, pompy ciepła do zastosowań przemysłowych);

3) średniej wielkości projektów pilotażowych dotyczących weryfikacji, testowania i optymalizacji rozwiązań najbardziej innowacyjnych.

W celu przygotowania tego naboru, Komisja zachęca stowarzyszenia i organizacje zrzeszające zainteresowane podmioty w sektorach odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, elektrolizerów i ogniw paliwowych oraz magazynowania energii do organizacji w czerwcu 2022 r. warsztatów, służących zwiększaniu świadomości roli Funduszu Innowacyjnego i wynikających z niego nowych możliwości w kontekście komunikatu RePowerEU. Celem warsztatów powinno być również zgromadzenie informacji o planowanych i zaawansowanych projektach oraz potrzebach i ryzykach rynkowych.

Ponadto, celem rozpoznania zamierzeń projektowych, Komisja uruchomiła ankietę, której wyniki posłużą do oceny zainteresowania i gotowości branż do wnioskowania o finansowanie w ramach poszczególnych obszarów tematycznych Funduszu Innowacyjnego. Szczególnie dotyczy to wytwarzania w obszarze czystych technologii oraz projektów pilotażowych w technologiach głębokiej dekarbonizacji. Ankieta jest otwarta do 18 czerwca 2022 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pragnie również przypomnieć o trwającym od 31 marca 2022 r. naborze wniosków dotyczących projektów o małej skali, w których wydatki kapitałowe nie przekraczają 7,5 mls EUR. Łączna pula środków przewidzianych do rozdysponowania w ramach tego naboru wynosi 100 mln EUR. Termin przesyłania aplikacji mija 31 sierpnia 2022 r. Beneficjenci zainteresowani otrzymaniem wsparcia ze środków Funduszu Innowacyjnego mogą składać wnioski wyłącznie bezpośrednio poprzez dedykowaną stronę Komisji Europejskiej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fundusz Innowacyjny został utworzony w celu wsparcia nowoczesnych technologii. Jest jednym z największych w świecie funduszy wspierających przedsięwzięcia wykorzystujące niskoemisyjne technologie oraz mające na celu wprowadzenie na rynek rozwiązań przemysłowych służących dekarbonizacji i wspieraniu państw członkowskich UE w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Środki finansowe, którymi dysponuje Fundusz, pochodzić będą ze sprzedaży aukcji 450 mln uprawnień do emisji, a także z niewykorzystanych środków pochodzących z Programu NER300. Całkowita pula środków FI może wynieść około 10 mld euro a jej ostateczna wielkość uwarunkowana będzie bieżącymi cenami uprawnień do emisji.  Fundusz będzie funkcjonował do 2030 r.

Więcej szczegółowych informacji o Funduszu Innowacyjnym uzyskać można:

Krajowy Punkt Kontaktowy Funduszu Innowacyjnego

Anna Konieczna

Departament Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

tel. 22 36 21 680

e-mail: anna.konieczna@klimat.gov.pl

Link do strony internetowej Komisji Europejskiej.

 

ŻRÓDŁO I SZCZEGÓŁY: Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU - Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)

 

Szanowna Internautko, Szanowny Internauto,


Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Jeżeli klikniesz przycisk „chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub zamkniesz to okno, to wyrazisz zgodę na przetwarzanie przez RPP-EKO i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych
osobowych zapisywanych w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż https://ekolupka.pl/, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w naszej platformie ogłoszeniowej.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgodę możesz w każdym momencie wycofać lub ponownie wyrazić na stronie Dopasowanie reklam. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych zawartych w plikach cookie w ww. celu, jest zgoda użytkownika na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez zaznaczanie powyższego okienka (art. 6 ust. 1 lit. a pltk). Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym przysługujących Państwu uprawnień, znajdziecie Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę